Zasób 3

Vitaminum C Teva

Substancja czynna
Acidum ascorbicum
Postać
roztwór do wstrzykiwań
Moc
100 mg/ml
Skład
1 ml roztworu zawiera 100 mg kwasu askorbowego (Acidum ascorbicum). 1 ampułka o pojemności 5 ml zawiera 500 mg Acidum ascorbicum (100 mg/ml). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Substancje pomocnicze
Sodu wodorotlenek Disodowy wersenian Pirosiarczyn sodu Woda do wstrzykiwań.
Wskazania
- Stany niedoboru witaminy C (np. szkorbut). Lek w postaci parenteralnej podaje się w stanach ciężkich albo w przypadkach, gdy podanie doustne jest utrudnione.
Dawkowanie
Podanie domięśniowo lub dożylnie. Dorośli leczniczo: od 500 mg do1000 mg na dobę, w dawkach podzielonych; Dzieci: leczniczo: od 100 mg do 300 mg na dobę w 2-3 dawkach podzielonych, Pacjenci w podeszłym wieku: Nie jest wymagane specjalne dawkowanie.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na kwas askorbowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 - Kamica nerkowa (szczawianowa).
Działania niepożądane
Duże dawki witaminy C mogą wywołać zaburzenia żołądka i jelit, w tym biegunkę, wymioty, zgagę, zaczerwienienie skóry, ból głowy oraz bezsenność. Duże dawki mogą prowadzić do hiperoksalurii i powstawania kamieni szczawianowych w nerkach, jeżeli mocz ulegnie zakwaszeniu. Dawki dobowe 600 mg i większe mogą działać moczopędnie. Zbyt szybkie podanie dożylne może powodować zawroty głowy i uczucie osłabienia. Po długotrwałym stosowaniu dużych dawek może rozwinąć się tolerancja na kwas askorbowy i w przypadku zmniejszenia dawkowania, mogą wystąpić objawy niedoboru witaminy C. Podanie domięśniowe może powodować przemijający ból w miejscu wstrzyknięcia. Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 e-mail: ndl@urpl.gov.pl
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów
2 Witamina C prawdopodobnie nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Do substancji, które powodują zmniejszenie nasycenia tkanek kwasem askorbowym należą: kwas acetylosalicylowy, nikotyna zawarta w papierosach, alkohol, niektóre leki zmniejszające apetyt, żelazo, fenytoina, niektóre leki przeciwdrgawkowe, estrogeny - składniki środków antykoncepcyjnych i tetracyklina. Witamina C stosowana w dużych dawkach powoduje zakwaszenie moczu i wchłanianie zwrotne w kanalikach nerkowych leków o charakterze kwasowym, w wyniku czego zmniejsza się ich wydalanie i nasila działanie. Wchłanianie zwrotne leków o charakterze zasadowym jest zaś zmniejszone, przez co ich efekt terapeutyczny ulega osłabieniu. Duże dawki witaminy C mogą osłabiać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych. Istnieją doniesienia, że podczas jednoczesnego podania kwasu askorbowego i flufenazyny, stężenie flufenazyny w osoczu się zmniejsza. Kwas askorbowy podawany pomocniczo z deferoksaminą pacjentom, u których doszło do przedawkowania żelaza (w celu lepszego jego wydalenia), może zwiększyć jego działanie toksyczne, szczególnie na mięsień sercowy, zwłaszcza we wczesnym okresie leczenia, kiedy ilość żelaza w tkankach jest nadmierna. Dlatego u pacjentów z prawidłową czynnością serca nie należy stosować kwasu askorbowego przez pierwszy miesiąc po rozpoczęciu podawania deferoksaminy. Nie należy podawać kwasu askorbowego w skojarzeniu z deferoksaminą pacjentom z zaburzeniami czynności serca. Kwas acetylosalicylowy może zmniejszać wchłanianie kwasu askorbowego o około 1/3, a wydalanie z moczem o około połowę, ale nie jest znane kliniczne znaczenie tej interakcji. U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek stosujących leki zobojętniające kwas solny w żołądku zawierające glin oraz doustne cytryniany może rozwinąć się zagrażająca życiu encefalopatia, spowodowana znacznym wzrostem stężenia glinu we krwi. Istnieją przypuszczenia, że witamina C może oddziaływać podobnie. Doustne środki antykoncepcyjne zmniejszają stężenie kwasu askorbowego w osoczu. Jednoczesne podawanie kwasu askorbowego i produktów zawierających estradiol może prowadzić do zwiększenia stężenia estradiolu w osoczu.
Ostrzeżenia
1 Kwas askorbowy należy stosować ostrożnie u pacjentów z hiperoksalurią, u osób ze skłonnością do tworzenia złogów mineralnych w układzie moczowym. Należy zachować ostrożność również u pacjentów z cukrzycą, hemochromatozą, talasemią i niedokrwistością syderoblastyczną, ponieważ duże dawki kwasu askorbowego mogą zwiększać wchłanianie żelaza. U pacjentów przyjmujących duże dawki może rozwinąć się tolerancja na kwas askorbowy. Duże dawki leku mogą powodować hemolizę u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6- fosforanowej (G-6PD). Kwas askorbowy jest silnym środkiem redukującym i może wpływać na wyniki testów laboratoryjnych, opartych na reakcjach oksydoredukcyjnych (stężenie glukozy w moczu, stężenie etynyloestradiolu w osoczu, aktywność dehydrogenazy mleczanowej, aminotransferaz wątrobowych w surowicy, badanie na krew utajoną w stolcu, stężenie bilirubiny, pH moczu, zawartość kwasu moczowego i szczawianów w moczu, stężenie żelaza i ferrytyny w osoczu) .
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Nie zaleca się stosowania dużych dawek kwasu askorbowego w okresie ciąży, ponieważ nie jest znany wpływ takich dawek na płód. W okresie ciąży i karmienia piersią kwas askorbowy nie powinien być stosowany w dawkach większych niż zalecane dzienne spożycie (80-100 mg na dobę). Kwas askorbowy przenika do mleka kobiecego, ale brak jest dowodów szkodliwego wpływu na noworodki karmione piersią.
Właściwości farmakokinetyczne
Dystrybucja: Kwas askorbowy szybko przenika do tkanek, a stopień wiązania z białkami osocza wynosi około 25%. Duże ilości znajdują się w leukocytach i w płytkach krwi. Kwas askorbowy przenika przez łożysko. Metabolizm: 3 Witamina C ulega w organizmie szybkiemu utlenieniu do kwasu dehydroaskorbowego, którego część metabolizowana jest następnie do kwasu szczawiowego i nieaktywnego metabolitu - siarczanu kwasu askorbowego. Przemiany metaboliczne wydają się przebiegać szybciej u kobiet niż u mężczyzn. Kwas askorbowy zastosowany w dużych dawkach jest szybko wydalany w moczu, zwłaszcza gdy zapotrzebowanie zostało znacznie przekroczone, a także w przypadku podania dożylnego. W ciągu 8 godzin wydalane jest około 40% dawki, a ilość ta zwiększa się do 70% po wysyceniu tkanek. Ilość leku wydalonego w postaci niezmienionej zależy od zastosowanej dawki; u kobiet wydalanie kwasu askorbowego wydaje się zmieniać w zależności od cyklu miesiączkowego i jest zmniejszone w przypadku stosowania doustnych leków antykoncepcyjnych. Kwas askorbowy przenika do mleka kobiecego. Kwas szczawiowy i siarczan kwasu askorbowego wydalane są w moczu.
Właściwości farmakodynamiczne
-
Przedawkowanie
Objawami przedawkowania witaminy C mogą być zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym biegunka, wymioty, zgaga, a także zaczerwienienie skóry, ból głowy oraz bezsenność. Duże dawki mogą powodować hiperoksalurię i kamicę nerkową. Dawki dobowe od 600 mg działać moczopędnie. Po długotrwałym stosowaniu dużych dawek może rozwinąć się tolerancja na kwas askorbowy. W razie wystąpienia objawów przedawkowania należy przerwać podawanie leku i zastosować leczenie objawowe.
Ulotka
Pobierz
Dostępne w opakowaniach:
  • 10 amp. 5 ml: Rp - lek na receptę
Pytania dotyczące leku:

Co wchodzi w skład leku Vitaminum C Teva?

1 ml roztworu zawiera 100 mg kwasu askorbowego (Acidum ascorbicum). 1 ampułka o pojemności 5 ml zawiera 500 mg Acidum ascorbicum (100 mg/ml). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Jakie są wskazania do stosowania leku Vitaminum C Teva?

- Stany niedoboru witaminy C (np. szkorbut). Lek w postaci parenteralnej podaje się w stanach ciężkich albo w przypadkach, gdy podanie doustne jest utrudnione.

Jak często zażywać lek Vitaminum C Teva?

Podanie domięśniowo lub dożylnie. Dorośli leczniczo: od 500 mg do1000 mg na dobę, w dawkach podzielonych; Dzieci: leczniczo: od 100 mg do 300 mg na dobę w 2-3 dawkach podzielonych, Pacjenci w podeszłym wieku: Nie jest wymagane specjalne dawkowanie.

Kiedy nie przyjmować leku Vitaminum C Teva?

- Nadwrażliwość na kwas askorbowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 - Kamica nerkowa (szczawianowa).

Kiedy nie powinno się stosować leku Vitaminum C Teva?

- Nadwrażliwość na kwas askorbowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 - Kamica nerkowa (szczawianowa).

Jakie są działania niepożądane leku Vitaminum C Teva?

Duże dawki witaminy C mogą wywołać zaburzenia żołądka i jelit, w tym biegunkę, wymioty, zgagę, zaczerwienienie skóry, ból głowy oraz bezsenność. Duże dawki mogą prowadzić do hiperoksalurii i powstawania kamieni szczawianowych w nerkach, jeżeli mocz ulegnie zakwaszeniu. Dawki dobowe 600 mg i większe mogą działać moczopędnie. Zbyt szybkie podanie dożylne może powodować zawroty głowy i uczucie osłabienia. Po długotrwałym stosowaniu dużych dawek może rozwinąć się tolerancja na kwas askorbowy i w przypadku zmniejszenia dawkowania, mogą wystąpić objawy niedoboru witaminy C. Podanie domięśniowe może powodować przemijający ból w miejscu wstrzyknięcia. Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 e-mail: ndl@urpl.gov.pl

Czy lek Vitaminum C Teva wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

2 Witamina C prawdopodobnie nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Czy przyjmując Vitaminum C Teva mogę prowadzić auto?

2 Witamina C prawdopodobnie nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Czy Vitaminum C Teva mogę przyjmować w ciąży?

Nie zaleca się stosowania dużych dawek kwasu askorbowego w okresie ciąży, ponieważ nie jest znany wpływ takich dawek na płód. W okresie ciąży i karmienia piersią kwas askorbowy nie powinien być stosowany w dawkach większych niż zalecane dzienne spożycie (80-100 mg na dobę). Kwas askorbowy przenika do mleka kobiecego, ale brak jest dowodów szkodliwego wpływu na noworodki karmione piersią.

Czy Vitaminum C Teva jest bezpieczny w czasie karmienia?

Nie zaleca się stosowania dużych dawek kwasu askorbowego w okresie ciąży, ponieważ nie jest znany wpływ takich dawek na płód. W okresie ciąży i karmienia piersią kwas askorbowy nie powinien być stosowany w dawkach większych niż zalecane dzienne spożycie (80-100 mg na dobę). Kwas askorbowy przenika do mleka kobiecego, ale brak jest dowodów szkodliwego wpływu na noworodki karmione piersią.

Czy Vitaminum C Teva wpływa na płodność?

Nie zaleca się stosowania dużych dawek kwasu askorbowego w okresie ciąży, ponieważ nie jest znany wpływ takich dawek na płód. W okresie ciąży i karmienia piersią kwas askorbowy nie powinien być stosowany w dawkach większych niż zalecane dzienne spożycie (80-100 mg na dobę). Kwas askorbowy przenika do mleka kobiecego, ale brak jest dowodów szkodliwego wpływu na noworodki karmione piersią.