Phytodolor
- Substancja czynna
- Populi folii et corticis extractum + Fraxini corticis extractum + Solidaginis virgaureae herbae extractum
- Postać
- krople doustne
- Moc
- (570 mg + 190 mg + 190 mg)/ml
- Skład
- 100 ml kropli doustnych zawiera: 60 ml wyciągu z Populus tremula L. folii et corticis, kora i liście osiki, (1 : 1,5-2,5), ekstrahent: etanol 60% (V/V) 20 ml wyciągu z Fraxinus excelsior L. corticis, kora jesionu (1 : 1,5 -2,5), ekstrahent: etanol 60% (V/V) 20 ml wyciągu z Solidago virgaureae L. herbae, ziele nawłoci (1 : 1,5-2,5) ekstrahent: etanol 60% (V/V) Lek zawiera 43,3-47,9% (V/V) etanolu (alkohol).
- Substancje pomocnicze
- Nie są stosowane.
- Wskazania
- Dolegliwości reumatyczne, nerwobóle.
- Dawkowanie
- Dorośli: Jeśli lekarz nie zaleci inaczej stosować od 20 do 30 kropli od 3 do 4 razy na dobę. Nie przekraczać dawki jednorazowej 40 kropli. Stosować z niewielką ilością płynu. Dzieci i młodzież Ze względu na zawartość salicylanów, nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Sposób podawania Podanie doustne.
- Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na substancje czynne, rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae, dawniej Compositae, złożonych) lub salicylany. Ponadto, ze względu na zawartość salicylanów, nie zaleca się stosowania w astmie ze względu na możliwość zaostrzenia objawów, w okresie ciąży, u dzieci i młodzieży do 18 roku życia, w ciężkich chorobach wątroby lub nerek.
- Działania niepożądane
- W rzadkich wypadkach mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz reakcje uczuleniowe. Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49-21-301, fax: +48 22 49-21-309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
- Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów
- Ze względu na zawartość etanolu nie zaleca się stosowania.
- Interakcje
- Dotychczas nie są znane.
- Ostrzeżenia
- Lek zawiera 47,9% (V/V) etanolu (alkoholu), tzn. do 720 mg na dawkę (40 kropli), co jest równoważne 18 ml piwa, 7,5 ml wina na dawkę. Szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową i pacjentów z uszkodzeniami mózgu. Należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką. Lek może osłabiać lub wzmacniać działanie innych leków.
- Wpływ na płodność, ciążę i laktację
- -
- Właściwości farmakokinetyczne
- Dostępne są jedynie dane farmakokinetyczne dotyczące pojedynczych składników produktu leczniczego.
- Właściwości farmakodynamiczne
- Phytodolor jest złożonym lekiem roślinnym, w przypadku którego działania poszczególnych składników uzupełniają się wzajemnie. Dane farmakologiczne opracowano na podstawie wyników badań na zwierzętach. W modelu z indukowanym zapaleniem stawów, w teście obrzęku indukowanego m.in. dekstranem wszystkie wyciągi zawarte w leku Phytodolor działają przeciwwysiękowo i przeciwzapalnie. W próbie bólowej z fenylochinonem lek Phytodolor działa przeciwbólowo. Wyciąg z osiki i nawłoci oraz Phytodolor działają w teście zapalnym z wykorzystaniem drożdży piwnych przeciwzapalnie, przy czym Phytodolor wykazuje silniejsze działanie niż jego pojedyncze składniki. Działanie przeciwzapalne leku Phytodolor wyznaczone w tych badaniach modelowych jest porównywalne z działaniem indometacyny. W teście proliferacji komórek ziarniniakowych obejmującym podskórną implantację wacików bawełnianych lek Phytodolor i jego pojedyncze składniki działają przeciwproliferacyjnie. W badaniach ex vivo lek Phytodolor i jego pojedyncze składniki hamują aktywność lipooksygenazy, syntezę prostaglandyn i uwalnianie mediatorów zapalenia (histamina, leukotrieny, prostaglandyny). W badaniach in vitro lek Phytodolor i jego pojedyncze składniki działają przeciwutleniająco. Wyżej wymienione działania farmakologiczne produktu uzupełniają się wzajemnie w swoim sposobie działania i przyczyniają się do wyjaśnienia skuteczności terapeutycznej leku w zakresie deklarowanych wskazań.
- Przedawkowanie
- Brak danych.
- Ulotka
- Pobierz
- Dostępne jako preparat:
- Dostępne w opakowaniach:
- 1 butelka 100 ml: OTC - lek dostępny bez recepty
- Pytania dotyczące leku:
Co wchodzi w skład leku Phytodolor?
100 ml kropli doustnych zawiera: 60 ml wyciągu z Populus tremula L. folii et corticis, kora i liście osiki, (1 : 1,5-2,5), ekstrahent: etanol 60% (V/V) 20 ml wyciągu z Fraxinus excelsior L. corticis, kora jesionu (1 : 1,5 -2,5), ekstrahent: etanol 60% (V/V) 20 ml wyciągu z Solidago virgaureae L. herbae, ziele nawłoci (1 : 1,5-2,5) ekstrahent: etanol 60% (V/V) Lek zawiera 43,3-47,9% (V/V) etanolu (alkohol).
Jakie są wskazania do stosowania leku Phytodolor?
Dolegliwości reumatyczne, nerwobóle.
Jak często zażywać lek Phytodolor?
Dorośli: Jeśli lekarz nie zaleci inaczej stosować od 20 do 30 kropli od 3 do 4 razy na dobę. Nie przekraczać dawki jednorazowej 40 kropli. Stosować z niewielką ilością płynu. Dzieci i młodzież Ze względu na zawartość salicylanów, nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Sposób podawania Podanie doustne.
Kiedy nie przyjmować leku Phytodolor?
Nadwrażliwość na substancje czynne, rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae, dawniej Compositae, złożonych) lub salicylany. Ponadto, ze względu na zawartość salicylanów, nie zaleca się stosowania w astmie ze względu na możliwość zaostrzenia objawów, w okresie ciąży, u dzieci i młodzieży do 18 roku życia, w ciężkich chorobach wątroby lub nerek.
Kiedy nie powinno się stosować leku Phytodolor?
Nadwrażliwość na substancje czynne, rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae, dawniej Compositae, złożonych) lub salicylany. Ponadto, ze względu na zawartość salicylanów, nie zaleca się stosowania w astmie ze względu na możliwość zaostrzenia objawów, w okresie ciąży, u dzieci i młodzieży do 18 roku życia, w ciężkich chorobach wątroby lub nerek.
Jakie są działania niepożądane leku Phytodolor?
W rzadkich wypadkach mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz reakcje uczuleniowe. Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49-21-301, fax: +48 22 49-21-309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Czy lek Phytodolor wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Ze względu na zawartość etanolu nie zaleca się stosowania.
Czy przyjmując Phytodolor mogę prowadzić auto?
Ze względu na zawartość etanolu nie zaleca się stosowania.
Czy Phytodolor mogę przyjmować w ciąży?
-
Czy Phytodolor jest bezpieczny w czasie karmienia?
-
Czy Phytodolor wpływa na płodność?
-