Zasób 3

Miacalcic Nasal 200

Substancja czynna
Calcitoninum salmonis
Postać
aerozol donosowy
Moc
200 j.m./dawkę
Skład
Substancją czynną jest: syntetyczna kalcytonina łososiowa (Calcitoninum salmonis). Jedna odmierzona dawka zawiera 200 j.m. (jednostek międzynarodowych) syntetycznej kalcytoniny łososiowej. Jedna jednostka międzynarodowa (j.m.) odpowiada około 0,2 mikrograma syntetycznej kalcytoniny łososiowej. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Substancje pomocnicze
benzalkoniowy chlorek, sodu chlorek, kwas solny (do uzyskania właściwego pH), woda oczyszczona.
Wskazania
Leczenie osteoporozy pomenopauzalnej.
Dawkowanie
Zaleca się podawanie Miacalcic Nasal 200 naprzemiennie do obydwu otworów nosowych. Zalecana dawka Miacalcic Nasal 200 w leczeniu osteoporozy to 200 j.m. na dobę. Zaleca się stosowanie produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 z preparatami wapnia i witaminy D w celu zapobiegania postępującej utracie masy kostnej. Leczenie osteoporozy pomenopauzalnej produktem leczniczym Miacalcic Nasal 200 powinno być długotrwałe (patrz punkt 5.1 „Właściwości farmakodynamiczne”). Długotrwałe leczenie U chorych leczonych długotrwale mogą pojawić się przeciwciała przeciw kalcytoninie, jednakże jej skuteczność kliniczna zwykle nie jest przez to zmniejszona. Po przerwie w leczeniu, odpowiedź terapeutyczna na Miacalcic Nasal 200 powraca. Stosowanie u dzieci Brak jest wystarczających danych potwierdzających zasadność stosowania kalcytoniny łososiowej w schorzeniach, którym towarzyszy osteoporoza u dzieci. W związku z tym nie zaleca się stosowania kalcytoniny łososiowej u dzieci w wieku od 0 do 18 lat. Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku / w specjalnych grupach pacjentów Rozległe doświadczenie w stosowaniu produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 u osób w podeszłym wieku nie wykazało dowodów na zmniejszenie tolerancji leku lub konieczność zmiany 1 dawkowania. Dotyczy to również pacjentów z zaburzeniem czynności nerek lub wątroby, chociaż nie przeprowadzono ukierunkowanych badań w tych grupach pacjentów.
Przeciwwskazania
Znana nadwrażliwość na syntetyczną kalcytoninę łososiową lub którąkolwiek z substancji pomocniczych (patrz punkt 4.4 „Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania”, 4.8 „Działania niepożądane” oraz 6.1 „Wykaz substancji pomocniczych”).
Działania niepożądane
Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj łagodne (w 80% przypadków) i tylko w mniej niż 5% przypadków wymagają przerwania stosowania produktu leczniczego. Działania niepożądane (Tabela 1) pogrupowano pod względem częstości występowania, rozpoczynając od najczęściej występujących, w następujący sposób: bardzo często (≥1/10); często (≥1/100 do <1/10); niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100); rzadko (≥1/10 000 do < 1/1 000); bardzo rzadko (<1/10 000), łącznie z pojedynczymi przypadkami. 2 Tabela 1 Zaburzenia układu immunologicznego Rzadko: Nadwrażliwość. Bardzo rzadko: Reakcje anafilaktyczne i rzekomoanafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny. Zaburzenia układu nerwowego: Często: Ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia smaku. Zaburzenia oka: Niezbyt często: Zaburzenia widzenia. Zaburzenia naczyniowe: Często: Nagłe zaczerwienienie twarzy. Niezbyt często: Nadciśnienie. Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia Bardzo często: Nieprzyjemne odczucia w obrębie nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa, obrzęk błony śluzowej nosa, kichanie, nieżyt nosa, suchość śluzówek nosa, alergiczny nieżyt nosa, podrażnienie nosa, nieprzyjemny zapach z nosa, rumień śluzówki nosa, otarcie śluzówki nosa. Często: Krwawienie z nosa, zapalenie zatok, nieżyt wrzodziejący, zapalenie gardła. Niezbyt często: Kaszel. Zaburzenia żołądka i jelit: Często: Nudności, biegunka, ból brzucha. Niezbyt często: Wymioty. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: Rzadko: Wysypka uogólniona. Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej Często: Bóle stawów. Niezbyt często: Bóle mięśniowo-szkieletowe. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: Często: Zmęczenie. Niezbyt często: Objawy grypopodobne, obrzęk (twarzy, kończyn i uogólniony). Rzadko: Świąd. Działania niepożądane odnotowane na podstawie spontanicznych zgłoszeń oraz danych literaturowych (częstość nieznana) Następujące działanie niepożądane zidentyfikowano na podstawie zgłoszeń odnotowanych po wprowadzeniu produktu do obrotu oraz na podstawie przeglądu literaturowego. Ze względu na fakt, że działanie to zgłoszono dobrowolnie w populacji o nieokreślonej wielkości, nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie częstości jego występowania, dlatego częstość sklasyfikowano jako nieznaną. Zaburzenia układu nerwowego: drżenie.
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów
Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Miacalcic może powodować zmęczenie, zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia (patrz punkt 4.8 „Działania niepożądane”), które mogą spowolnić reakcje pacjenta. Należy zatem ostrzec pacjenta o możliwości wystąpienia tych działań niepożądanych. W przypadku ich wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Interakcje
Równoczesne stosowanie kalcytoniny i litu może prowadzić do zmniejszenia stężenia litu w osoczu krwi. Może być konieczne dostosowanie dawki litu.
Ostrzeżenia
Ponieważ kalcytonina łososiowa jest peptydem, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia uogólnionych reakcji alergicznych i reakcji typu alergicznego, włączając w to pojedyncze przypadki wstrząsu anafilaktycznego, które odnotowano u pacjentów otrzymujących Miacalcic Nasal 200. U pacjentów, u których podejrzewa się nadwrażliwość na kalcytoninę łososiową, należy rozważyć celowość wykonania testów skórnych za pomocą rozcieńczonego, jałowego roztworu z ampułek Miacalcic, przed rozpoczęciem leczenia produktem leczniczym Miacalcic Nasal 200.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Ciąża Nie zaleca się podawania produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 kobietom ciężarnym, ponieważ nie przeprowadzono badań u kobiet w ciąży. Jednakże badania na zwierzętach wykazały, że kalcytonina łososiowa nie wykazuje działania embriotoksycznego ani teratogennego. Okazało się, że kalcytonina łososiowa nie przenika przez barierę łożyskową u zwierząt. Karmienie piersią Nie wiadomo, czy kalcytonina łososiowa jest wydzielana do mleka kobiet, ponieważ nie przeprowadzono badań u kobiet karmiących piersią. Nie zaleca się karmienia piersią w czasie stosowania produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200.
Właściwości farmakokinetyczne
Biodostępność produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 w porównaniu z podaniem parenteralnym wynosi od 3% do 5%. Miacalcic wchłania się szybko przez błonę śluzową nosa i maksymalne stężenia w osoczu występują w ciągu pierwszej godziny po podaniu (mediana ok. 10 minut). Okres półtrwania w fazie eliminacji wynosi około 20 minut. Nie zaobserwowano dowodów świadczących o kumulacji leku po wielokrotnym podaniu. Dawki większe od zalecanych powodują większe stężenie leku we krwi (zwiększone AUC), ale biodostępność względna nie zwiększa się. Podobnie jak w przypadku innych hormonów polipeptydowych, bardzo małe wartości stężeń kalcytoniny łososiowej w osoczu 4 uniemożliwiają bezpośrednie przewidywanie odpowiedzi terapeutycznej. Aktywność produktu leczniczego Miacalcic należy zatem oceniać na podstawie klinicznych wskaźników skuteczności.
Właściwości farmakodynamiczne
Grupa farmakoterapeutyczna: Leki wpływające na homeostazę wapnia, kod ATC: H05B A01 Wszystkie kalcytoniny składają się z 32 aminokwasów tworzących pojedynczy łańcuch z pierścieniem złożonym z siedmiu reszt aminokwasowych przy N-końcowej grupie polipeptydu, ale kolejność aminokwasów w łańcuchu różni się u różnych gatunków. Ze względu na większe powinowactwo do receptorowych miejsc wiązania, kalcytonina łososiowa działa silniej i dłużej niż kalcytoniny ssaków. Hamując czynność osteoklastów poprzez swoiste receptory, w warunkach zwiększonej resorpcji kości, takich jak osteoporoza, kalcytonina łososiowa znacznie zmniejsza tempo przemiany kostnej, aż do poziomu prawidłowego. Zarówno w badaniach na zwierzętach, jak i u ludzi wykazano również, że kalcytonina łososiowa działa przeciwbólowo, co prawdopodobnie wynika głównie z jej bezpośredniego wpływu na ośrodkowy układ nerwowy. Miacalcic Nasal 200 wywołuje klinicznie istotną odpowiedź biologiczną u ludzi już po podaniu pojedynczej dawki, co wyraża się zwiększonym wydalaniem wapnia, fosforu i sodu z moczem (poprzez zmniejszenie ich wchłaniania zwrotnego w kanalikach nerkowych) oraz w zmniejszeniu wydalania hydroksyproliny z moczem. Długotrwałe podawanie produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 (do 5 lat) wpływa na znaczne obniżenie biochemicznych wskaźników przemiany kostnej, takich jak stężenie w surowicy C-telopeptydów (sCTX) oraz kostnych izoenzymów fosfatazy alkalicznej. Miacalcic Nasal 200 powoduje statystycznie znamienne 1-2% zwiększenie gęstości masy kostnej (BMD- Bone Mineral Density) w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, które jest widoczne po roku stosowania i utrzymuje się przez 5 lat leczenia. Gęstość masy kostnej (BMD) stawu biodrowego jest zachowana. Podawanie produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 w dawce 200 j.m. na dobę powoduje statystycznie i klinicznie znaczące (36%) zmniejszenie ryzyka powstania nowych złamań kręgosłupa w porównaniu do leczenia samymi preparatami witaminy D i wapnia („placebo”). Ponadto, częstość występowania wielokrotnych złamań kręgosłupa jest zmniejszona o 35%, również w porównaniu do placebo. Kalcytonina zmniejsza wydzielanie żołądkowe oraz zewnątrzwydzielniczą czynność trzustki.
Przedawkowanie
Stwierdzono, że nudności, wymioty, zaczerwienienie twarzy i zawroty głowy zależą od wielkości dawki przy pozajelitowym podawaniu produktu leczniczego Miacalcic. Można oczekiwać, że takie same objawy mogą wystąpić przy przedawkowaniu produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200. 3 Jednak podawanie produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 w dawce pojedynczej do 1600 j.m. i w dawce do 800 j.m. na dobę przez trzy dni, nie powodowało żadnych poważnych działań niepożądanych. Odnotowano pojedyncze przypadki przedawkowania. Przedawkowanie leczy się objawowo.
Ulotka
Pobierz
Dostępne w opakowaniach:
    Pytania dotyczące leku:

    Co wchodzi w skład leku Miacalcic Nasal 200?

    Substancją czynną jest: syntetyczna kalcytonina łososiowa (Calcitoninum salmonis). Jedna odmierzona dawka zawiera 200 j.m. (jednostek międzynarodowych) syntetycznej kalcytoniny łososiowej. Jedna jednostka międzynarodowa (j.m.) odpowiada około 0,2 mikrograma syntetycznej kalcytoniny łososiowej. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

    Jakie są wskazania do stosowania leku Miacalcic Nasal 200?

    Leczenie osteoporozy pomenopauzalnej.

    Jak często zażywać lek Miacalcic Nasal 200?

    Zaleca się podawanie Miacalcic Nasal 200 naprzemiennie do obydwu otworów nosowych. Zalecana dawka Miacalcic Nasal 200 w leczeniu osteoporozy to 200 j.m. na dobę. Zaleca się stosowanie produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 z preparatami wapnia i witaminy D w celu zapobiegania postępującej utracie masy kostnej. Leczenie osteoporozy pomenopauzalnej produktem leczniczym Miacalcic Nasal 200 powinno być długotrwałe (patrz punkt 5.1 „Właściwości farmakodynamiczne”). Długotrwałe leczenie U chorych leczonych długotrwale mogą pojawić się przeciwciała przeciw kalcytoninie, jednakże jej skuteczność kliniczna zwykle nie jest przez to zmniejszona. Po przerwie w leczeniu, odpowiedź terapeutyczna na Miacalcic Nasal 200 powraca. Stosowanie u dzieci Brak jest wystarczających danych potwierdzających zasadność stosowania kalcytoniny łososiowej w schorzeniach, którym towarzyszy osteoporoza u dzieci. W związku z tym nie zaleca się stosowania kalcytoniny łososiowej u dzieci w wieku od 0 do 18 lat. Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku / w specjalnych grupach pacjentów Rozległe doświadczenie w stosowaniu produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 u osób w podeszłym wieku nie wykazało dowodów na zmniejszenie tolerancji leku lub konieczność zmiany 1 dawkowania. Dotyczy to również pacjentów z zaburzeniem czynności nerek lub wątroby, chociaż nie przeprowadzono ukierunkowanych badań w tych grupach pacjentów.

    Kiedy nie przyjmować leku Miacalcic Nasal 200?

    Znana nadwrażliwość na syntetyczną kalcytoninę łososiową lub którąkolwiek z substancji pomocniczych (patrz punkt 4.4 „Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania”, 4.8 „Działania niepożądane” oraz 6.1 „Wykaz substancji pomocniczych”).

    Kiedy nie powinno się stosować leku Miacalcic Nasal 200?

    Znana nadwrażliwość na syntetyczną kalcytoninę łososiową lub którąkolwiek z substancji pomocniczych (patrz punkt 4.4 „Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania”, 4.8 „Działania niepożądane” oraz 6.1 „Wykaz substancji pomocniczych”).

    Jakie są działania niepożądane leku Miacalcic Nasal 200?

    Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj łagodne (w 80% przypadków) i tylko w mniej niż 5% przypadków wymagają przerwania stosowania produktu leczniczego. Działania niepożądane (Tabela 1) pogrupowano pod względem częstości występowania, rozpoczynając od najczęściej występujących, w następujący sposób: bardzo często (≥1/10); często (≥1/100 do <1/10); niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100); rzadko (≥1/10 000 do < 1/1 000); bardzo rzadko (<1/10 000), łącznie z pojedynczymi przypadkami. 2 Tabela 1 Zaburzenia układu immunologicznego Rzadko: Nadwrażliwość. Bardzo rzadko: Reakcje anafilaktyczne i rzekomoanafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny. Zaburzenia układu nerwowego: Często: Ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia smaku. Zaburzenia oka: Niezbyt często: Zaburzenia widzenia. Zaburzenia naczyniowe: Często: Nagłe zaczerwienienie twarzy. Niezbyt często: Nadciśnienie. Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia Bardzo często: Nieprzyjemne odczucia w obrębie nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa, obrzęk błony śluzowej nosa, kichanie, nieżyt nosa, suchość śluzówek nosa, alergiczny nieżyt nosa, podrażnienie nosa, nieprzyjemny zapach z nosa, rumień śluzówki nosa, otarcie śluzówki nosa. Często: Krwawienie z nosa, zapalenie zatok, nieżyt wrzodziejący, zapalenie gardła. Niezbyt często: Kaszel. Zaburzenia żołądka i jelit: Często: Nudności, biegunka, ból brzucha. Niezbyt często: Wymioty. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: Rzadko: Wysypka uogólniona. Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej Często: Bóle stawów. Niezbyt często: Bóle mięśniowo-szkieletowe. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: Często: Zmęczenie. Niezbyt często: Objawy grypopodobne, obrzęk (twarzy, kończyn i uogólniony). Rzadko: Świąd. Działania niepożądane odnotowane na podstawie spontanicznych zgłoszeń oraz danych literaturowych (częstość nieznana) Następujące działanie niepożądane zidentyfikowano na podstawie zgłoszeń odnotowanych po wprowadzeniu produktu do obrotu oraz na podstawie przeglądu literaturowego. Ze względu na fakt, że działanie to zgłoszono dobrowolnie w populacji o nieokreślonej wielkości, nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie częstości jego występowania, dlatego częstość sklasyfikowano jako nieznaną. Zaburzenia układu nerwowego: drżenie.

    Czy lek Miacalcic Nasal 200 wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

    Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Miacalcic może powodować zmęczenie, zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia (patrz punkt 4.8 „Działania niepożądane”), które mogą spowolnić reakcje pacjenta. Należy zatem ostrzec pacjenta o możliwości wystąpienia tych działań niepożądanych. W przypadku ich wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

    Czy przyjmując Miacalcic Nasal 200 mogę prowadzić auto?

    Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Miacalcic może powodować zmęczenie, zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia (patrz punkt 4.8 „Działania niepożądane”), które mogą spowolnić reakcje pacjenta. Należy zatem ostrzec pacjenta o możliwości wystąpienia tych działań niepożądanych. W przypadku ich wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

    Czy Miacalcic Nasal 200 mogę przyjmować w ciąży?

    Ciąża Nie zaleca się podawania produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 kobietom ciężarnym, ponieważ nie przeprowadzono badań u kobiet w ciąży. Jednakże badania na zwierzętach wykazały, że kalcytonina łososiowa nie wykazuje działania embriotoksycznego ani teratogennego. Okazało się, że kalcytonina łososiowa nie przenika przez barierę łożyskową u zwierząt. Karmienie piersią Nie wiadomo, czy kalcytonina łososiowa jest wydzielana do mleka kobiet, ponieważ nie przeprowadzono badań u kobiet karmiących piersią. Nie zaleca się karmienia piersią w czasie stosowania produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200.

    Czy Miacalcic Nasal 200 jest bezpieczny w czasie karmienia?

    Ciąża Nie zaleca się podawania produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 kobietom ciężarnym, ponieważ nie przeprowadzono badań u kobiet w ciąży. Jednakże badania na zwierzętach wykazały, że kalcytonina łososiowa nie wykazuje działania embriotoksycznego ani teratogennego. Okazało się, że kalcytonina łososiowa nie przenika przez barierę łożyskową u zwierząt. Karmienie piersią Nie wiadomo, czy kalcytonina łososiowa jest wydzielana do mleka kobiet, ponieważ nie przeprowadzono badań u kobiet karmiących piersią. Nie zaleca się karmienia piersią w czasie stosowania produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200.

    Czy Miacalcic Nasal 200 wpływa na płodność?

    Ciąża Nie zaleca się podawania produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 kobietom ciężarnym, ponieważ nie przeprowadzono badań u kobiet w ciąży. Jednakże badania na zwierzętach wykazały, że kalcytonina łososiowa nie wykazuje działania embriotoksycznego ani teratogennego. Okazało się, że kalcytonina łososiowa nie przenika przez barierę łożyskową u zwierząt. Karmienie piersią Nie wiadomo, czy kalcytonina łososiowa jest wydzielana do mleka kobiet, ponieważ nie przeprowadzono badań u kobiet karmiących piersią. Nie zaleca się karmienia piersią w czasie stosowania produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200.